İnsanlık aranıyor!

Çiğdem Yılmaz – Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hâlâ onlarca kişi kayıp. Kayıp yakınları yaklaşık 1.5 yıldır yakınlarına dair bir iz arıyor. O ailelerden biri de, İskendur’unda kaybolan 25 yaşındaki mimar Mustafa Batuhan Güleç’in ailesi. Güleç’in, oturduğu Güleryüz Apartmanı’nda 29 kişi yaşamını yitirdi, 11 kişi de sağ olarak çıkarıldı. Ancak Mustafa Batuhan Güleç ne arama kurtarma çalışmalarında ne de DNA eşleşmesinde bulunabildi. Bir yıldan fazla süredir ‘Oğlum nerede?’ diye soran annenin çaresizliği dolandırıcılara fırsat oldu. Anne, oğlunu bulabilme uğruna 2 kez dolandırıcıların eline düştü. Anne Sema Güleç, yaşadıklarını Milliyet’e şöyle anlattı: 

Boş mezar açtırılar 

“Yaklaşık 4-5 ay önce, İstanbul’da yaşadığını söyleyen biri beni aradı ve elindeki bir aletle oğlumun nerede olacağını bulabileceğini söyledi. Benden Batuhan’ın fotoğrafını istedi. Gönderdiğimde bir tane mezarlık ismi verdi ve Batuhan’ın orada olduğunu söyledi. Herhangi bir para talebinin olmadığını belirterek sadece Hatay’a gelmek için yol ve benzin parası istedi. ‘Bir umut’ diye 10 bin TL para gönderdim. Sonra bunlar o dedikleri mezarlığa beni götürdüler ve ‘burası’ deyip ayrıldılar. Mezarlıklar müdürlüğündeki görevlilere ısrar ederek mezarı açtırdım. ‘Mezarın boş olduğunu bildiğimiz için açıyoruz, emin olmasak zaten açma yetkimiz yok’ dediler ve dedikleri gibi de oldu. Mezar boş çıktı. Mezarın yerini gösteren kişiyi aradım, ‘Hata olabilir’ dedi. Dolandırıldığımı anladım.”  

‘Oğluna büyü yapılmış’ 

Güleç diğer dolandıcı ile yaşadığını da şöyle anlattı: “İki ay önce de beni arayan biri oğlumun yerini bulabileceğini söyledi. Para almayacağını, oğlumun nerede olduğunu anlamak için bazı malzemelere ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de 1600 TL gönderdim. Sonra bana oğlumun üzerinde büyü olduğu için bulunmadığını söyledi. Önce büyünün bozulması gerekiyormuş. Büyünün bozulması için de safran gerekiyormuş, safran için 50 bin TL istedi. Anladım ki bu kişi de beni dolandırma peşinde.”

‘Çaresiz bir şekilde söylenenlere kanıyoruz’ 

Depremden bu yana ‘Oğlum nerede?’ diye soran çaresz annenin artık tek talebi yetkililerle görüşebilmek. Cumhurbaşkanı ya da ilgili bakanla görüşmek istediğini kaydeden Sema Güleç, “Kayıplarımızın bulunması için herhangi bir çalışma söz konusu mu bilmiyoruz. Kendi çabamızla ararken de çaresiz bir şekilde bize söylenen şeylere kanıyoruz” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x